Back in Action

Back in Action to system, który został stworzony z myślą o ocenie bezpiecznego powrotu do sportu po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Zaprojektowany we współpracy z Fifa Medical Center of Austria, Back in Action pozwala ocenić wydolność kończyn dolnych pod względem równowagi, siły, zwinności i szybkości, porównując wyniki z ponad 450 wartościami normatywnymi zdrowych, aktywnych fizycznie osób. Powrót do sportu po artroskopowej rekonstrukcji ACL  przy użyciu  przeszczepów
autogennych(własne ST/G,BTB) powinien nastąpić zgodnie z aktualną wiedzą medyczną pomiędzy 9 a 12 miesiącem po zabiegu operacyjnym. Test BIA powinien zostać wykonany nie wcześniej niż 6 miesięcy po rekonstrukcji  ACL, najlepiej 9-12 miesięcy po zabiegu.

 

Nie tylko czas jest ważny?

Zbyt wczesny powrót do sportu nie uwzględniający procesów przebudowy więzadła może spowodować ponowne uszkodzenie struktur stawu kolanowego.

 

UWAGA: kryterium czasu nie jest jedynym
kryterium mającym wpływ na decyzję o powrocie do aktywności fizycznej.

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego jest jednym z najczęstszych urazów u osób uprawiających sport, ale często zdarza się również w życiu codziennym.

Powrót do sportu po rekonstrukcji ACL zawsze był trudnym i nieujednoliconym procesem, nie opartym na wspólnych i jednorodnych ocenach.

Back-In-Action narodził się właśnie po to, by ułatwić ocenę stanu więzadła krzyżowego, chroniąc pacjenta i zmniejszając ryzyko ponownego urazu.

Back in Action

System wielu możliwości

Zdrowie

Back in Action jest naukowo potwierdzonym testem umożliwiającym obiektywną ocenę na BEZPIECZNY powrót do sportu po rekonstrukcji ACL. Przeprowadzono już ponad 10 000 testów na profesjonalnych i amatorskich sportowcach w każdym wieku.

Wydajność

Back in Action służy do oceny funkcjonalnej sprawności kończyn dolnych i monitorowania sportowców zawodowych i amatorów w celu dostosowania obciążenia podczas sezonu sportowego.

Prewencja

Back in Action pozwala na przeprowadzenie specyficznych programów treningowych na propriocepcję dzięki niestabilnej platformie oraz na siłę kończyn dolnych z ruchem zmiennym i skokami plyometrycznymi.

Trening

Back in Action oferuje serię wstępnie zdefiniowanych sekwencji treningowych i poziomów trudności, aby trenować siłę kończyn dolnych i propriocepcję w szybki, dynamiczny i przyjemny sposób.

Przebieg testu
Back in Action

Odtwórz wideo

Równowaga

Ocena kontroli postawy przeprowadzana jest przy użyciu dysku równoważnego podłączonego do komputera. Dysk porusza się swobodnie we wszystkich kierunkach. Dzięki oprogramowaniu pacjent otrzymuje natychmiastową informację zwrotną o położeniu  środka nacisku stóp.

2 rodzaje prób:
obunóż (TL-ST) oraz jednonóż (OL-ST),

Czas wykonania próby: 30 sekund,

Próby w celu wyeliminowania wpływu obuwia wykonuje się bez jego użycia.

Siła

Parametry siłowe określane są na podstawie testów skoczności.

Ocenie podlegają parametry:
wysokość skoku (cm), moc (W/kg), czas kontaktu
z podłożem (ms), oraz  reaktywność (mm/ms)

Skok obunóż,

Skok jednonóż,

Skok plyometryczny (TL-PJ)

Szybkość i zwinność

Badany wykonuje dwie próby pierwszą z nich jest parkour.

Parkour składa się z 16 skoków jednonóż wykonywanych wzdłuż i w poprzek ustawionego toru przeszkód.

Kolejną próbą oceniającą parametry szybkościowe jest test szybkich stóp. Pacjent wykonuje 15 wejść i wyjść do ramy każdą kończyną. Liczy się czas mierzony za pomocą czujnika inercyjnego.

Wynik badania B-i-A

Wycinek obrazujący parametry badania. W tym przypadku wynik wskazuje na brak gotowości w kwestii powrotu do sportu.

Zapisz się na test

Jeśli chcesz sprawdzić, czy jesteś gotowy do powrotu do sportu po rekonstrukcji ACL zadzwoń i umów się na test.

Przygotowanie do testu Back in Action

Czas

Test trwa 35 minut

Strój

Obuwie i strój sportowy nie ograniczający ruchów

Dokumentacja

Karta informacyjna z leczenia operacyjnego

Sprawdź cały zakres usług

zobacz wszystkie usługi, oraz zakres metod jakie stosuje w pracy z pacjentem