Rehabilitacja
ortopedyczna

Rehabilitacja ortopedyczna to terapeutyczne podejście do powrotu do zdrowia, którego celem jest wyeliminowanie ograniczeń mięśniowo-szkieletowych oraz złagodzenie bólu po urazie,
w przebiegu choroby zwyrodnieniowej lub po zabiegu chirurgicznym. Układ mięśniowo-szkieletowy składa się z mięśni, kości, stawów, więzadeł i  ścięgien -rehabilitacja ortopedyczna może zająć się każdą z tych struktur.

Rehabilitacja ortopedyczna ma na celu: Zmniejszenie dolegliwośći bólowych, ograniczenie obrzęku, poprawę zakresu ruchomości, poprawę siły mięśniowej, poprawę elastyczności mięśniowej, poprawę priopriocepcji, reedukację chodu, czy przygotowanie do aktywności sportowej.

Przykłady rodzajów urazów ortopedycznych
i stanów, które mogą wymagać rehabilitacji:

  • Zabiegi artroskopowe stawu kolanowego- głównie rekonstrukcje więzadłowe(ACL,PCL,MCL), zabiegi w obrębie łąkotek (szycie, usuwanie)
  • Zabiegi artroskopowe kompleksu barkowego( rekonstrukcje stożka rotatorów, niestabilności)
  • Zabiegi artroskopowe stawu skokowego( rekonstrukcja ATFL),
  • protezoplastyka stawu kolanowego, biodrowego oraz barku,
  • Konflikty dyskowo-korzeniowe (przepuklina dysku/rwa kulszowa)
  • Zespoły przeciążeniowe tkanek miękkich( łokieć tenisisty/golfisty, przeciążenia pasma biodrowo-piszczelowego ITBS, Przeciążenia więzadła rzepki-kolano skoczka, zapalenie rozcięgna podeszwowego itp.)
  • Zmiany zwyrodnieniowe stawów obwodowych i kręgosłupa,
  • Stany po skręceniach stawów leczonych zachowawczo,
  • Stany po złamaniach leczonych zachowawczo, i operacyjnie,
  • Dolegliwości bólowe i zespoły przeciążeniowe w obrębie stopy

Jak wygląda program rehabilitacji ortopedycznej?

Programowanie rehabilitacji Ortopedycznej jest indywidualne i zależy od stanu, celów i możliwości pacjenta. Każdy pacjent realizuje dedykowany program leczenia dostosowany do swoich możliwości i realnego celu leczenia.  Rehabilitacja przebiega zgodnie z naturalnym postępem procesu gojenia tkanek, aby w pełni wykorzystać zdolności ludzkiego organizmu do regeneracji. Fizjoterapeuta na każdym etapie postępowania leczniczego powinien dokonywać oceny funkcjonalnej dzięki której może decydować o progresji programu rehabilitacji. Przestrzeganie tej zasady stanowi klucz dla tworzenia wieloetapowych programów usprawniania, które umożliwiają pacjentom powrót do pełni zdrowia.

Potrzebujesz konsultacji ?

Jeśli potrzebujesz pomocy, lub masz jakiekolwiek pytania skontaktuj się ze mną. Chętnie pomogę.

Rehabilitacja przedoperacyjna

Pojawiła się jako koncepcja wsparcia pacjentów przed zabiegami operacyjnymi już w 1946 roku. W literaturze współczesnej  na dobre zagościła na początku XXI wieku. Znany jest jej pozytywny wpływ na pacjenta pod względem fizycznym jak i mentalnym. Rehabilitacja przedoperacyjna ma zastosowanie zarówno w zabiegach dużych jak i  małoinwazyjnych. W przypadku pacjentów szykujących się do małoinwazyjnych zabiegów artroskopowych rekonstrukcji więzadłowych  stosowana jest w celu przywrócenia zakresu ruchomości stawu, zmniejszenia obrzęku oraz poprawy siły mięśniowej. W przypadku przygotowania do dużych zabiegów ortopedycznych typu protezoplastyka stawu kolanowego czy biodrowego rehabilitacja obejmuje naukę chodu o kulach, wzmocnienie kończyn górnych, poprawę stabilizacji tułowia, poprawę mobilności stawów kończyn dolnych oraz ich wzmocnienie. Dobre przygotowanie do zabiegu operacyjnego wpływa na poprawę wyników funkcjonalnych w pierwszych dobach po operacji i poprawia zdolności do samoobsługi.

Sprawdź cały zakres usług

zobacz wszystkie usługi, oraz zakres metod jakie stosuje w pracy z pacjentem

Usługi specjalistyczne

System Back in Action

Jedyny taki gabinet na podkarpaciu, oraz jeden z nielicznych w Polsce, gdzie wykonuje się takie badanie. Urządzenie Back in Action, zostało stworzone z myślą o ocenie bezpiecznego powrotu do sportu po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Pozwala ocenić wydolność kończyn dolnych, porównując wyniki z ponad 450 wartościami normatywnymi zdrowych, aktywnych fizycznie osób.

Wkładki ortopedyczne

System termoplastycznych wkładek ortopedycznych umożliwia indywidualne dopasowanie do stopy, dzięki czemu pacjenci odczuwają natychmiastowy komfort użytkowania. Naszym celem jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju wkładek i zapewnienie Ci dobrego samopoczucia, oraz wsparcia w prowadzeniu aktywnego trybu życia.